Başka şirkette çalışanı işe almak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Başka bir şirketten bir çalışanı kendi şirketime işe almak caiz mi? Bu durum kul hakkına girer mi, dini açıdan bir sakıncası var mı?
- İşle ilgili bir sorum var. Bir şirketim var ve bazı üretim işleri için bir çalışan işe almamız gerekiyor. Şimdi, yakınlardaki başka bir şirketin (rakip değil, farklı ürünler satıyoruz) aslında benim işim için de mükemmel bir kişi / çalışan olan bir çalışanı var. Bu nedenle çalışana mevcut şirket yerine bizimle çalışması için daha iyi bir teklifte bulundum ve çalışan teklifimizi kabul etti. Kabul etmesinin nedenlerinden biri daha yüksek maaştı, ancak tek neden bu değildi. Mevcut işvereni de görünüşe göre iyi bir işveren değil ve çalışanlarına iyi davranmıyor. Bu da çalışanın geçiş yapmak istemesinin nedenlerinden biriydi. Şimdi ona teklifi yaptım ve kabul etti (hala sözlü olarak yasal / kağıt üzerinde değil)
- Bunun İslam'da caiz olup olmadığını bilmiyorum ve aniden bu durumdan şüphe etmeye başladım. Bu konudaki hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mesele para ise işçi işverene, diğer teklifteki kadar ücretini arttırmasını ister.

İşveren kabul ederse ayrılması doğru olmaz, çünkü tek taraflı (işveren) için zararı olur.

Artışı kabul etmezse veya iş ahlakı ve iş şartları uygun değilse ayrılabilir.