Beden dilini ve mimikleri incelemek falcılığa girer mi?

Soru Detayı

- Beden dilini, mimikleri ve benzeri şeyleri incelemek haram mı, bunlar falcılığa girer mi?
- Psikoloji, insan etkileşimi, iletişim ve tüm bunlarla çok ilgileniyorum. Ve gerçekten bu konuda kitaplar okumak istiyorum ama birisinin psikoloji bilimi okumanın, yüz ifadelerini analiz etmenin ve bu bahsettiğim her şeyin haram olduğunu söylemesine rastladım. Bu doğru mu?
- Demek istediğim, bu şeyler geleceği tahmin etmek ya da herhangi bir şey için tasarlanmamıştır, bu yüzden kafamı biraz karıştırıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, beden dilini, mimikleri ve benzeri şeyleri incelemek haram değildir, falcılığa girmez.

Kültürümüzde ilm-i sîmâ adlı bir “ilim” vardır.

Çoğu sufiyyeden olan ciddi ricalin bu konuda kitapları ve sözleri vardır.

Bu alanın gaybı bilmekle alakası yoktur.

Atmosferdeki değişime bakarak yağmur, kar ve benzerini geleceğini tahmin etmek nasıl gaybı bilmek değilse, vücut diline bakarak karakter, davranış, kişilik… konularında tahminde bulunmak da gaybı bilmek değildir.