Berat Gecesi sürme çekmek sünnet mi?

Soru Detayı

- İnternette bir sitede, Berat gecesi göze sürme sürmenin yıl boyu göz ağrısını engellediği bilgisi var, bu bilgi doğru mu, sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sürme çektiği ve tavsiye ettiği bizlere ulaşan sahih bilgiler arasında yer almaktadır.(1)

Ancak Berat Gecesi'ne özgü bir ifadeyle, Berat Gecesi'nde sürme çekilmesine dair bir rivayet bulamadık.

Ayrıca, sürme çekmekle ilgili hadislerde Beraat Gecesi diye bir kayıt da göremedik.

Genel olarak süslenme amaçlı da olsa kadınlar için sürme caiz kabul edilmiş, erkekler için ise kibir, gösteriş, kadınlara benzemek gibi bir durum yoksa, sürme ile gezmenin bir sakıncasının olmayacağı söylenmiştir.(2)

Kaynaklar:

1) İbn Sad, et-Tabakâtü’l-kübrâ, Hadis No: 1453; Begavi, Şerhü’s-sünne, H. No: 3205.
2) bk. el-Mevsuatu’l-fıkhiye, 6/94; V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 9/625.