Bir kimse devlet yurdunda kalma şartlarını taşımadığı hâlde kalmaya devam etmesi caiz midir?

Soru Detayı
- Yurtta oda arkadaşım hem sağlık memurluğu okuyor hem de bir hastahanede sözleşmeli çalışıyor ve maaş alıyor. Erkek arkadaşı ile ev tuttuğu için yurda bazen hiç gelmiyor ve devlet yurdunda bir kişilik yeri meşgul ediyor ve hâlâ bir çok yerden burs almaya devam ediyor. - Acaba arkadaşım bu durumda iken, ben (onu idareye bildirmemekle) vebal altında kalıyor muyum? Çünkü yurt müdürlüğü veya bursiyerleri bu durumu öğrenmiş olsa sonlandıracaklar...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yurtta kalma ve burs alamayı gerektirecek şartlar arkadışınızda bulunmuyorsa, bu imkânlardan faydalanması doğru değildir.

Bizzat kendisi durumunu yetkililere bildirip, bu hakkını başka bir öğrenciye devretmesi gerekir. Ancak ikaz etmenize rağmen bunu yapmıyorsa, münasip bir şekilde yetkililere bildirebilirsiniz.

Eğer arkadaşınızı şikayet etmenizden dolayı aranızda kırgınlığa sebep olacaksa, şikayet etmezsiniz. Bu durumdan kendisi mesul olur...