Bir kurban kesildikten sonra, hissedar olmak geçerli mi?

Soru Detayı

- Örneğin bir büyük baş hayvana dört kişi hissedar olmuş olsun. Hayvan dört hisseli olarak kesildikten sonra, başka bir kişi parasını dört hissedara vererek beşinci hissedar olmak istese, bu durumda yeni hissedarlık geçerli olur mu?
- Eğer kesilen hayvana beşinci bir hisse olarak girilirse, bu durum diğer dört hisseye zarar verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kurban kesildikten sonra yeni bir hissedar dahil olamaz. Eğer dahil olursa, o kişi kurban kesmiş sayılmaz, kurban kesen diğer kişiler ise kurban etini satmış olurlar ki bu da caiz değildir.