Birine ceza yazmak diğerine yazmamak kul hakkı mı?

Soru Detayı

- Ben bir kurumda müfettişlik yapıyorum. Bazen gezdiğimiz kurumlarda maddiyat harici hatalarda tutanak tutuyoruz. Küçük sorunlar olsa bile büyük cezalar alınabiliyor. Bazısına ise tutmaya çok da gerek görmüyoruz.
- Bunda o kişilerle tanışıklık veya torpil söz konusu değil. Zaten şehir şehir gezdiğimiz için o kişileri tekrar görmeyeceğiz. Ama bazısına tutanak tutup bazısına tutmayarak acaba adaletli davranmıyor muyuz diye düşünüyorum.
- Kul hakkına sebep olur mu, beni aydınlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Göreviniz, tutanak tutmanızı gerekli kılıyorsa, herkes için bunu yapmanız şarttır, kimine yapıp kimine yapmamanız caiz olmaz; hem Allah hakkına hem de amme hakkına girmiş olursunuz, maaşınıza da haram karışmış olur.