Cennet ehlinin hepsi aynı şekilde mi görünecek?

Soru Detayı

- Cennet ehlinin Âdem Peygamber'in suretinde olacağını ve birbirlerine benzeyeceklerini okudum. Bu, hepsinin aynı yüze sahip olacağı ve robotlar gibi birbirlerine benzeyecekleri anlamına mı geliyor? Bu doğru mudur?
- Birbirlerinden nasıl ayırt edilecekler?
- Kur'an ve hadislerden cevap verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dünyada da birçok insan Hz. Yusuf’a benzeyebilir ve ona yakın bir güzellik taşıyabilir. Benzer güzelliği paylaşan kimselerin yüzlerinin temyiz edilemeyecek kadar birbirine benzediğini iddia etmek doğru değildir.

Aynı tonda çirkin yüzlülerin karıştırılabilecek benzerlikleri olmadığı gibi, aynı tondaki güzellikleri paylaşanların da karıştırılabilecek bir benzerlik göstermesi söz konusu değildir. Zira, öyle bir benzerlik Allah’ın Musavvir, Müzeyyin, Mücemmil, Mufaddil gibi isimlerine aykırı olduğu gibi, ehadiyet sırrına da aykırıdır.

İnsanların farklı simaları, renkleri, hatta dilleri, sesleri ve şivelerinin farklılığı Allah’ın birçok sıfatının delili olduğu Kuran ile sabittir. (Misal, bk. Rum, 30/22)

Ebedi ve sermedi bir yerde, Allah’ın bu sıfatlarının göstergesi olan alamet-i farikaları olan simgelerinin silinmesi ilahi hikmete aykırıdır.

Peygamber (asm) Efendimizin vereceğimiz ifadeleri, cennetteki güzelliklerin de farklı ve zamanla tonlarının değiştiğini göstermektedir:

“Cennet ehlinin bir çarşısı vardır. Her cuma oraya gelirler. Derken kuzey rüzgârı eser, elbiselerini ve yüzlerini okşar. Bunun tesiriyle hüsün ve cemalleri artar. Böylece ailelerine, daha da güzelleşmiş olarak dönerler. Hanımları ‘Vallahi, bizden ayrıldıktan sonra sizin cemal ve güzelliğiniz artmış!’ derler.

Erkekler de ‘Sizler de Allah’a kasem olsun, bizden sonra çok daha güzelleşmişsiniz!’ derler.” (Müslim, Cennet 13)