Cennetin en düşük derecesi nedir?

Soru Detayı

- En aşağı derecede olan kimse sağına ve soluna bakar, Cennetleri görür. ‘Bunlar kimindir?’ deyince; ‘Senindir’ denir… Bu hadisi sıhhati nedir?
- Abdullah bin Ömer (ra)’den rivayet edildiğine göre, Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Size Cennet ehlinin en aşağı derecede olanını haber vereyim mi?” Ashab, “Buyur ya Resulallah” dediler. Resulullah (sav) şöyle anlattı: “En aşağı derecede olan kimse, Cennet’in kapısından girince; hizmetçi gençler onu karşılayarak: ‘Hoş geldin, safa geldin efendimiz! Bizi ziyaret etme zamanın geldi’ derler. O sırada kırk yıllık mesafeye halılar döşenir. Sonra o kimse sağına ve soluna bakar, Cennetleri görür. ‘Bunlar kimindir?’ deyince; ‘Senindir’ denir. Biraz ilerleyince ona ait yetmiş koridorlu kırmızı yakuttan yahut yeşil zümrüt taşından yapılmış bir bina yükselir. Her koridorda yetmiş salon, her salonda yetmiş kapı vardır. Ona, ‘İçeri gir’ denilir. Saraya çıkar. Biraz yürüyünce, saltanatının genişliği bir mil kare olan tahta ulaşır. Orada ona ait köşkler vardır. Oturunca, kendisine yetmiş altın tabakla yemek gelir. Yemekler birbirine benzemez. O kadar lezzetlidir ki; ilk lokmadan aldığı tadı, son lokmasından da alır. Sonra çeşitli içecekler gelir, canının istediğinden içer. Daha sonra hizmetçiler, ‘Onu hanımlar ile baş başa bırakın’ derler ve yanından çıkarlar. (et-Tergíb ve’t-Terhîb, 7/310-311)
- Hadis-i şerifi sıhhati nedir?
- Ayrıca, cennetin en alt derecesinde olan kişiye bile eni göklerle yerler kadar olan cennetler mi bahşedilecektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis-i şerifi Münziri rivayet etmiştir. (bk. et-Terğib, 5636)

Bizzat Münziri, “bu hadisi İbn Ebi’d-dünyanın rivayet ettiği” bildirdikten sonra, “Senedinde tanımadığım raviler vardır.” hususuna da dikkat çekerek hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. et-Terğib, a.y)

Ancak, cennete girecek en son kişiye verilecek nimetlerle ilgili sahih hadisler vardır:

İbni Mesud (ra)’dan rivayet edildiğine göre Resulullah (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Ben cehennemden en son çıkacak ve cennete en son girecek kimseyi biliyorum. O kimse cehennemden emekliye emekliye sürünerek çıkar, Allah ona: Git cennete gir, buyurur. Adam cennete doğru gider, fakat ona cennet doluymuş gibi gelir. Geri dönüp Allah’a: Ya Rabbi, cenneti dopdolu buldum, der. Allah da ona: Git cennete gir, buyurur. Tekrar oraya gider. Yine cennetin dolu olduğunu zanneder. Bir daha geri dönüp Allah’a: 'Ya Rabbi, orası dopdolu.' der. Allah da ona: Git cennete gir, orada sana dünya kadar ve dünyanın on misli büyüklüğünde yer verilmiştir, buyurur. O Adam: Ya Rabbi, sen kâinatın hükümdarı olduğun hâlde benimle alay mı ediyorsun veya benim hâlime mi gülüyorsun, der.”

Hadisin ravisi İbni Mesud: Bunun üzerine Resulullah (asm)’a baktım, azı dişleri görülünceye kadar gülüyordu ve şöyle buyurdu:

“İşte cennetliklerin en aşağı seviyesindeki adamın durumu.” (Buhari, Rikak, 51; Müslim, İman, 308)

Muğire ibni Şube (ra)’dan bildirildiğine göre Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

“Musa (as) Rabbine cennetliklerin en aşağı makamı nasıldır diye sordu. Allah da şöyle buyurdu: Bütün cennetlikler cennete yerleştirildikten sonra, bir adam gelecek ve kendisine gir cennete denilince 'Ya Rabbi nasıl gireyim, herkes yerini tuttu, alacağını aldı.' diyecek. Bu kimseye denilir ki: Dünya padişahlarından bir padişahın mülkü kadar bir mülk verilirse razı olur musun? O da: Razıyım ya Rabbi der. Bunun üzerine Allah ona: İşte böyle bir mülk senindir, bir o kadar daha denilerek beş katı verilir. Beşincisinde o adam: Razı oldum Ya Rabbi, der. Allah da ona: İşte bu kadar şey hep senindir ve on katı da senindir, bir de neyi arzu ediyorsan, gözün neden hoşlanıyorsa hepsi de senindir, buyurunca o adam: Razı oldum Ya Rabbi, diyecek. Daha sonra Musa (as), 'Ya Rabbi, cennetliklerin en üstün derecesi nedir?' diye sordu. Allah da şöyle buyurdu: Onlar has seçtiğim kullardır. Onların fidanlarını ikram olsun diye elimle ben dikip mühürledim. Onlara hazırladığım nimetleri ne bir göz görmüş ne de bir kulak duymuş ne de bir kimsenin hatır ve hayalinden geçmiştir.” (Müslim, İman, 312)

Ebu Hüreyre (ra)’den rivayet edildiğine göre Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

“Sizden cennetin en aşağı derecesinde bulunan birine Allah; ne dilersen dile diyecek. O da bütün dileklerini söyleyecek. Kendisine; Kalbinden geçenlerin hepsini diledin mi diyecek, o da evet diledim, diyecek. Bunun üzerine o kimseye bütün dilediklerin, bir misli fazlasıyla sana verilecektir, denilecek.” (Müslim, İman, 303)