Kıyamet günü sevaplar başkalarına verilebilecek mi?

Soru Detayı

- Kıyamet gününde iki adam karşılaşıcaklar. Onlar biri ötekine 'Allah ile durumun nasıldır, diye soracak. Sadece bir iyi amelim var, diyecek. Sonra, kendisi öncekine sorar. Senin durumun nasıl? Cennete girmek için sadece bir iyi amele ihtiyaçım var, der. Bir ameli olan ona der:
Tek iyi amelimi al ve onunla cennete gir. Ben zaten Cehenneme giriyorum, ikimizin de girmesine gerek yok iyi amelimi al ve Cennete gir ve bırak Cehenneme tek gireyim der. Aniden Allah, onlara seslenir ve tek iyi ameli olan adama der: 'Arkadaşın için ne yaptın? O dedi ki Ey rabbim, Cennete girebilsin diye sahip olduğum tek iyi amelimi ona verdim der. Allah ona buyurur:
Ne kadar cömertsin, fakat en cömert ve merhametli olan benim. Arkadaşını çağır ve onunla beraber Cennete gir zira ben günahlarını bağışladım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Soruda geçen bilgiyi, Kurtubi, Tezkire isimli eserinde Ka'bu'l-Ahbar'ın sözleri olarak nakleder. (bk. Tezkire -Şamile-, 1/733)

Ancak bu rivayeti başka yerde bulamadığımız gibi, sıhhati konusunda da bir bilgiye ulaşamadık.