Cennetin her yerini kısa zamanda gezme imkânı var mı?

Soru Detayı

- Cennette gittiğimizde mesela 45 saniyede istediğimiz yere gidebilecek miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifte buyurulmuş ki:

"Bazı ehl-i cennete dünya kadar bir yer veriliyor; yüz binler kasır, yüz binler huri ihsan ediliyor." (Tirmizi, Cennet: 17).

Bu kadar geniş ve büyük bir cenneti, insanın dünya ölçüleri ile idare edip gezmesi mümkün değildir. Bu yüzden Allah insana, cennette bir anda binlerce yerde bulunma kabiliyetini ve nuraniyetini verecektir.

Şayet insan cennette de dünyadaki gibi hantal ve maddi kayıtlar altında olsa, cennetin nimetlerini tatmakta bir sınırlama bir eksiklik hasıl olur.

"Orada canların çekeceği, gözlerin zevk alacağı her şey vardır." (Zuhruf, 43/71)

mealindeki ayete göre de 45 saniye zarfında her tarafı gezme imkanı olduğunu anlamak mümkündür.