Cennetteki bitkilerin cinsiyeti olacak mı?

Soru Detayı

- Cennetteki bitkiler tıpkı dünyadaki bitkiler gibi canlı bir varlık olmaya devam edecek mi?
- Cennetteki bitkiler cinsiyetli mi olacak? Yoksa cinsiyetsiz mi olacak?
- Cennetteki bitkiler canlı olacak ama cinsiyetsiz mi kalacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis ve ayetlerde cennet bitkilerinin cinsiyetiyle ilgili bir bilgiye rastlayamadık. Cennetteki bitkiler, ürünler, meyvelerin hepsi dünyadakilerden farklı olacak.

Zaten dünyada bulunan bütün bitkilerin / meyvelerin, yiyecek ve içeceklerin çok daha güzel ve daha lezzetli şekilde cennette var olduğunu ayet ve hadislerden anlamak mümkündür. Misal olarak şu ayete bakılabilir:

“Rabbine itaatsizlikten sakınanlara vaad edilen cennetin temsili şudur: İçinde doğal nitelikleri bozulmamış su ırmakları, tadı bozulmamış süt ırmakları, içenlere lezzet veren şarap ırmakları, süzülmüş bal ırmakları bulunan bir bahçedir. Onlar için ayrıca orada her meyveden mevcuttur, üstelik rablerinden bir de bağışlama lütfu. Şimdi bunlar, ateşte devamlı kalan, bağırsaklarını parçalayan kaynar su içirilen kimseler gibi olur mu hiç?” (Muhammed, 47/15)

“Her iki âlem arasında bu büyük tefavüte, İbn-i Abbas لَيْسَ فِى الْجَنَّةِ اِلاَّ اَسْمَائُهَا cümlesiyle işaret etmiştir. Yani 'Cennet'te, dünya meyvelerinin yalnız isimleri vardır.' Yani isimleri birdir, fakat lezzetleri ayrıdır."

“Cennetteki bitkiler, meyvelerdeki lezzetin hakikî lezzet olması, zeval görmeyip devam etmesindendir. Zira elemin zevali lezzet olduğu gibi, lezzetin zevali de elemdir; hatta zevalinin tasavvuru bile elemdir… Lezzet ve nimet ise, devam etmek şartıyla lezzet ve nimet sayılabilir. Hülâsa: İnsan, ebed için yaratılmıştır. Onun hakikî lezzetleri, ancak marifetullah, muhabbetullah, ilim gibi umûr-u ebediyededir.” (İşarat-ül İ'caz, s. 145-146)