Çinliler ve Etiyopyalılarla ilgili hadisler var mı?

Soru Detayı

- Bazı kaynaklara ve söylentiler diğer milletler ile ilgili hadisler olduğunu söylüyor. Hz. Muhammed'in birçok millet ile ilgili hadis varmış eğer Türkler ile ilgili hadisler varsa diğer milletler ile ilgili hadislerde olabilir mi?
- Mesela Çinliler, Hindistanlılar ve Etiyopyalılar ile ilgili bazı hadisler olduğunu duydum sizce doğru mu, doğruysa nasıl anlamalıyız, ne demek istiyor?
1. "Çinliler arasında adaleti sağlayan bir hükümdar bulunursa, onun İslam'a girmesi kolay olacaktır." (Kenzül Ummal, cilt 6, sayfa 393)
2. "Etiyopya'dan gelenlerin yüzleri, Allah'ın nuruyla aydınlanmıştır." (Tirmizi, Menakıb, 68)
3. "Etiyopyalıların arasında bir kadın var, o cennete girecektir." (Buhari, Cihad, 143)
4. "Çinlilerin arasında bir hastalık çıktığında, onlara yaklaşmayın." (Buhari, Tıbbı Nebevi, 29)
5. "Hindistan'da bir kadın, çocuğunu emzirirken, onunla evlenmek isteyen bir adamın teklifini reddetti. Bunun üzerine Allah, onun cennete gideceğini müjdeledi." (Buhari, Nikah, 97)
6. "Çinlilerin arasında bir grup var ki, onlar Allah'a ve ahiret gününe inanırlar. Bu grup cennete girecektir." (Buhari)
- Bu hadisler doğru mudur? Eğer doğru ise bu hadisler hakkında bir açıklama yapar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) İlgili bilgiye ne referans verilen yerde ne başka arama-taramalarda rastlayamadık.

2) İlgili bilgiye ne tarayarak ne de bizzat Tirmizi kitabının kendi içinde özellikle soruda referans verilen (Tirmizi, Menakıb, 68) referansta bulamadık. Burada “Medine’nin fazileti” işlenmiştir.

3) "Etiyopyalıların arasında bir kadın var, o cennete girecektir." (Buhari, Cihad, 143) bu sorunun ilgili yerde ne aslı ne de astarı söz konusu değildir.

4) İlgili hadiste "Çinlilerin arasında bir hastalık çıktığında, onlara yaklaşmayın." (Buhari, Tıbbı Nebevi, 29) şeklinde bir bilgi yoktur. Bilakis, söz konusu edilen hasta kimseler, daha sonra dinden çıkan, Hz. Peygamberin (asm) çobanını öldüren, develeri alıp götüren meşhur hadisedeki kimselerdir. Bunların Çinlilerle bir ilgisi yoktur, hepsi de Yemenlidir. Bir kısmı Adnan bölgesindeki Ukl kabilesine bağlı, bir kısmı da Kahtan bölgesine bağlı Ureyne kabilesine mensup kimselerdir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 1/337)

5) Buhari, Nikah, Bab 97’de söz konusu bilgi mevcut değildir.

6) Çinliler olsun Cinliler olsun kim olursa olsun, İslam’ın öngördüğü tarzda Allah’a ve ahiret gününe iman edenlerin cennete girmeleri kadar doğal bir şey yoktur.

Biz burada geçen bilgilerin hiçbirinin doğruluğunu tespit edemedik.