Dijital oyun geliştirmenin hükmü ve şartları nedir?

Soru Detayı

- Sitenizde oyun geliştirme ile alakalı bir soru gördüm, ben de oyun geliştirme ile ilgileniyorum, daha ayrıntılı olarak sormak istediklerim var.
1) Olaylar konuya göre farklılık gösterebiliyor, uzun bir hikayeye sahip savaş oyunu olabiliyor, savaş uçağı bir yeri bombalayabiliyor, birisi roket atabiliyor, sağdan soldan kurşunlar geçiyor, böyle şeyler olurken bazı yerler zarar görebiliyor, oyunda hikaye gereği savaş anında bir cami yıkılsa veya askerler gitmek istedikleri yere giderken caminin içinden geçseler, cami içinde çatışmak zorunda kalsalar, bir imam vurulsa, böyle vb senaryonun oyun içinde geçmesi haram mıdır, insanı imanından eder mi?
2) Oyunlarda kadın karakterler oluyor, bu karakterleri modellememiz haram mıdır? Karakterleri dönemine göre modellemek gerekiyor, Antik Mısır dönemini anlatan bir oyunsa, döneme ait giysiler ile modelleniyor, giysiler açık olabiliyor, kadınların saçı açık oluyor, bunları yapmak, elimizden geldiğince mahremiyeti dikkat etsek bile haram mıdır?
3) O dönemi anlatan motifleri kullanmak, Yunan anıtları, Mısır heykelleri vb haram mıdır?
4) Spor, araba yarışı, bilgi vb oyunlar yapmanın hükmü nedir?
5) Şu an mevcut oyunlarda bazı karakterler "tanrı, ilah" adında geçiyor, bu şekilde tanrı, tanrıça, ilah vb sembolik anlatımlar haram mıdır?
6) Ödüllü oyun turnuvaları (e-spor) düzenlemek haram mıdır?
7) Oyun içinde müzikler oluyor, müzik yapmak tamamen haram mıdır? Açılış - kapanış müziği, aksiyon sahnesine/hüzünlü sahneye özel müzik yapmak haram mıdır?
8) Bu sektör ülkemizde çok gelişmiş değil, yurtdışına gitmeyi düşünüyorum ama orada bir oyun projesinde yer alınca, projenin getirisi bulunmuş olduğum ülkeye yarayacak, bu ülkeler genelde gayrimüslim ülkeler oluyor, bu ülkelere maddi anlamda yararı olacak projelerde yer almak haram mıdır, kişisel olarak veya bir şirkette çalışarak oyun geliştirmek ve bu oyunlardan kazanç elde etmek haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Olaylar konuya göre farklılık gösterebiliyor, uzun bir hikayeye sahip savaş oyunu olabiliyor, savaş uçağı bir yeri bombalayabiliyor, birisi roket atabiliyor, sağdan soldan kurşunlar geçiyor, böyle şeyler olurken bazı yerler zarar görebiliyor, oyunda hikaye gereği savaş anında bir cami yıkılsa veya askerler gitmek istedikleri yere giderken caminin içinden geçseler, cami içinde çatışmak zorunda kalsalar, bir imam vurulsa, böyle vb. senaryonun oyun içinde geçmesi haram mıdır, insanı imanından eder mi?

- Bütün bu olaylar İslam’a göre normal savaşta veya zaruret halinde caiz ise oyunda da yer alabilir.

Oyun yalnızca vakit zayi eden değil, öğreten oyun olmalıdır.

Yapılan bir şey haram ise ve yapan bunu inkar ediyorsa, o zaman imanı tehlikeye düşer. Yoksa günah işleyenin imanı gitmez.

2) Oyunlarda kadın karakterler oluyor, bu karakterleri modellememiz haram mıdır? Karakterleri dönemine göre modellemek gerekiyor, Antik Mısır dönemini anlatan bir oyunsa, döneme ait giysiler ile modelleniyor, giysiler açık olabiliyor, kadınların saçı açık oluyor, bunları yapmak, elimizden geldiğince mahremiyeti dikkat etsek bile haram mıdır?

- Bildiğimiz kadarıyla bu karakterler fotoğraf gibi olmuyor, vücut şekilleri bakımından canlısına benzemeyen şekilde oluyor. “Elinizden geldiğince mahremiyete dikkat ederseniz.” sakıncalı olmaz.

3) O dönemi anlatan motifleri kullanmak, Yunan anıtları, Mısır heykelleri vb haram mıdır?

- Haram değildir.

4) Spor, araba yarışı, bilgi vb oyunlar yapmanın hükmü nedir?

- Bunlar kumar için olmadıkça, sakınca yoktur.

5) Şu an mevcut oyunlarda bazı karakterler "tanrı, ilah" adında geçiyor, bu şekilde tanrı, tanrıça, ilah vb sembolik anlatımlar haram mıdır?

- Batıl bir inanç veya dinin itikadı, anlayışı diye açıklanırsa, böyle lanse edilirse sakınca olmaz. Kur'an-ı Kerim, batıl din ve inançların ilahlarından bahsediyor.

6) Ödüllü oyun turnuvaları (e-spor) düzenlemek haram mıdır?

- Ödül, oyuna katılanların yatırdıkları paradan veriliyorsa kumar sayılır ve haram olur. Düzenleyenler meşru reklam yapmak, yalansız dolansız mala müşteri kazanmak, sporu teşvik etmek için kendi ceplerinden veriyorlarsa helal olur.

7) Oyun içinde müzikler oluyor, müzik yapmak tamamen haram mıdır? Açılış kapanış müziği, aksiyon sahnesine / hüzünlü sahneye özel müzik yapmak haram mıdır?

- Müzik, haram bir eyleme alet edilirse, haramı teşvik ederse haram olur; yoksa haram olmaz.

8) Bu sektör ülkemizde çok gelişmiş değil, yurt dışına gitmeyi düşünüyorum, ama orada bir oyun projesinde yer alınca, projenin getirisi bulunmuş olduğum ülkeye yarayacak, bu ülkeler genelde gayrimüslim ülkeler oluyor, bu ülkelere maddi anlamda yararı olacak projelerde yer almak haram mıdır, kişisel olarak veya bir şirkette çalışarak oyun geliştirmek ve bu oyunlardan kazanç elde etmek haram mıdır?

- Haram değildir. Orada meşru iş yapıp para kazanmak da gayri müslimlerin meşru işlerinde çalışıp onlara para kazandırmak da haram değildir. Müslümanlarla veya mazlumlarla savaş halinde savaşa destek olacak işlerde çalışmak caiz olmaz.