Doktor olursam cami yaptıracağım, diye adakta bulunmak geçerli mi?

Soru Detayı

- Ben önceden doktor olursam cami yaptıracağım diye bir adak adadım. Doktor oldum, benim şimdi ne yapmam lazım, adağım geçerli mi adağı yerine getirecek miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin mali gücünü aşan ve yerine getirilemeyecek adaklar geçersizdir.

Yapılan bir adağın geçerli olabilmesi için, hem adakta bulunan kimseyle hem de adağın konusu ile ilgili birtakım şartlar vardır.

Adağın geçerli olabilmesi için adakta bulunan kimsenin Müslüman, akıl sağlığı yerinde ve büluğa (ergenlik çağına) ermiş bir kimse olması gerekir. (Kasani, Bedai, 5/81-82)

Ayrıca, adağın geçerli olması için adanan şeyin yerine getirilmesi fiilen ve dinen mümkün ve meşru olmalıdır. (Kasani, Bedai, 5/82-92; el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/229)

Bu itibarla bir kişinin, hiçbir zaman güç yetirilemeyecek bir şeyi adaması geçersizdir. Sahip olduğundan fazlasını adaması halinde ise, sadece sahip olduğu kadarıyla imkanları ölçüsünde geçerli olur. Adakta bulunan kişinin, adağını kendi malıyla yerine getirmesi gerekir. (İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, 5/519, 525-526)

Kendi malı yok ise tövbe etmeli, mal edindiğinde de adağını elinden geldiği kadarıyla yerine getirmelidir.

Not: Bir Müslümanın gücünün yettiği adaklarını hemen yerine getirmesi daha uygun ise de hayatta kaldığı süre içinde de yerine getirebilir. Eğer imkanı olduğu halde yerine getirmeden vefat ederse günahkar olur. Bu nedenle imkanı olanlar yerine getirmedikleri adakları için vasiyette bulunabilirler.