Dua ile Nas veya Felak arasında bir fark var mı?

Soru Detayı

- Kur'an belagatlidir ve bu Kur'an'ın meydan okumasının doğasıdır. Ancak 'yolculuk duası' gibi duaların Kur'an dualarından, örneğin Nas suresinden farkı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Duaların makbul olmasının en önemli vesilesi, kişinin ihlası, haddini bilmesi, şımarıklıktan uzak olması, yapılacak duanın ayet ve hadislerde yer alan dualardan olması esastır.

Allah’ın sözlerinin Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sözlerinden daha belagatli olduğunda şüphe yoktur ve böyle inanmak imanın gereğidir.

Ancak Kuran’daki dualarla hadislerdeki duaları edebiyat, belagat ve fesahat açısından değerlendirmek bizi aşan bir husustur.

Şunu da unutmayalım ki, sonsuz ilim, hikmet ve kudret sahibi olan Allah kimsenin belagat ve edebiyatına bakarak duasını değerlendirmez.

Hiçbir edebi sanat Allah için sürpriz değildir. Bu sebeple hem ayetlerde hem de hadislerdeki dualarla dua etmek önem arz etmektedir.

Bununla beraber, her duanın bir meclisi, bir makamı vardır. Duayı makama göre seçmek, “mukteza-yı hâle mutabakattan ibaret olan” belagata en uygun olanıdır...