Emekli maaşı miras malı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tereke, ölünün geride bıraktığı ve üzerinde başkasının hakkı bulunmayan mallardır. (İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, 10/493)

Vefat ettikten sonra verilen maaş ise, vefat edenin bıraktığı bir malı veya parası değildir; devlete aittir ve kimlere verileceğine devlet karar verir. Nitekim vefat eden kişinin emekli maaşını alacak özellikte bir kimse olmasaydı, hiç kimse maaş alamayacaktı.

Demek ki, emekli maaşı vefat eden kişinin terekesi olamaz. Tereke olmayınca varislere miras olarak da kalmaz.

Dolayısıyla kişinin malı kapsamında olmayan hak ve menfaatler tereke dışı kabul edilmiştir.

Emekli maaşı alma hakkı kanunen kime tanınmışsa bu onun hakkıdır. Bu konuda yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre hareket etmek gerekir.