Ev kredisini sigortalatmak dinen caiz mi?

Soru Detayı

- Ben Almanya’da ev kredisi ile ev aldım ve bunu etraflıca araştırdım. Lakin araştırmadığım bir unsur kaldı o da ev kredisini benim çalışamama, kaza vs. gibi durumlarda bir sigorta yaptırdım.
- Yani başka bir anlatımla bana bir şey olursa, sigorta geri kalan ev kredisini ödeyecek. Bu sigorta zorunlu değil lakin az bir borç olmadığından dolayı ben yaptırmayı düşünüyorum.
- (Bu sigortanın) dinin hükmü nedir; açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Katılım (tekâfül) sigortacılığı yapan şirketlerde / kuruluşlarda bu sigortayı yaptırmak caizdir.