İhtiyacı olmayan birinin, öğrenim kredisi alması caiz midir?

Soru Detayı

- Çalışan birinin ihtiyacı olmadığı halde devletin verdiği öğrenim kredisini alması caiz midir?
- Bir kurumda çalışan ve aynı zamanda okuyan birinin ihtiyacı olmadığı halde devletin verdiği öğrenim kredisini alması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet bunu ödünç veriyor, bağış değil. Zengin de ödünç alabilir.

Eğer devlet “ihtiyacı olanlara mahsus” diye bir kayıt koymamış ise alabilir.

Buna göre, yalan beyan, aldatma ve hile yapmadan, gerçeğe uygun olarak müracaat eder, devlet de verirse alabilir.