Faizin bir had cezası var mı?

Soru Detayı

- Faizin bir had cezası var mı, yoksa neden bir ceza belirlenmemiş?
- Mesela zinanın varken faizin neden yok o da büyük günah değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her büyük günahın dünyada cezası yok; Allah affetmezse ahirette var.

Dünyadaki belli cezalar (hadler ve kısas) dışında kalan bazı günahlara / suçlara ceza belirleyip vermek de yönetime bırakılmıştır.

Mesela, faizcilik yapanlara İslami yönetim para, hapis vb. ceza verebilir.