Faizsiz kredide sigorta caiz mi?

Soru Detayı

- En para.com dan faizsiz ihtiyaç kredisi verilmesi için sigorta prim kesintisi da yapılması şartı vardır. Bu durumda bu krediyi kullanmak caiz mi?
- 200 lira sigorta primi 9800 lira toplam 10 bin lira. Dosya masrafı vs. yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizsiz borç veren bir kurum / kuruluş alacağının geri ödenmesini garanti altına alabilmek için sigortayı şart koşuyorsa, borçludan kefil; yani teminat istiyor demektir; borçlu teminat ile ilgili masraf varsa onu yüklenir.

Sigortanın, katılım tarafında yapılması gerekir.