Fazla samimi olmak günah mı?

Soru Detayı

- Arkadaşlık ilişkileri nasıl olmalı, insanlara nasıl davranılmalı ve bir kişiyle fazla samimi olmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aynı inancı, dünya görüşünü, hayat tarzını benimsemiş insanlarla samimi arkadaş olmak faydalıdır.

Farklı dünyanın insanlarını kazanmak için de onlarla arkadaş olmak gerekli olabilir; bunu yapan kendinden -iman, irade ve bilgi birikiminden- emin olmalıdır.

Esasen arkadaşlarımızla  ilişki yakınlığımız ve davranış şeklimizle ilgili, genel geçer insan ilişkileri biçimi dışında, kesin kurallar yoktur. Çünkü yakınlık ve davranış biçimi kişiden kişiye göre değişir.

Mesela arkadaşımızla samimiyet derecemize, arkadaşımızın karakter ve mizacına, değerlerine, prensiplerine, ona güvenip güvenmediğinize  vb. durumlara göre ona olan davranışlarımız da değişir.

Ancak arkadaş ilişkilerinin sağlıklı ve her iki taraf içinde faydalı bir dostluk çerçevesinde devam etmesi için size bazı prensiplerden söz edebiliriz.

Öncelikle bir kişinin bizim arkadaşımız olabilmesi için, bizimle cinsiyet, yaş, eğitim ve kültürel açıdan uyumlu olması gerekir. Çünkü arkadaşlık demek; birbirini anlamak, sıkıntı anında bir diğerine yardımcı olmak duygu ve düşüncelerini paylaşabilmek demektir. Daha da önemlisi, inanç ve değerler konusunda aynı düşüncelere sahip olmaktır.

Eğer arkadaşınız böyle birisi ise, zaten sizin hassasiyetlerinizi bilecek, mahremiyetinize ve sırlarınıza saygı duyacak ve neden hoşlanıp, neden hoşlanmadığınızın farkında olarak ilişkisini sürdürecektir.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir arkadaşlık için bir diğer önemli konu, fedakârlıkta ve paylaşımda dengeli olmaktır. Çünkü insan sevdiği kişi için bazen maddi ve manevi konularda, zaman ayırmada aşırı fedakarlık eder, aşırı cömert davranır.

Her insanın yapısı farklı olduğu için çoğu zaman bu ölçüsüz fedakarlığının karşılığını tam göremediğinde ciddi bir hayal kırıklığı yaşar ve artık arkadaşlarına güvenmez, hatta bir daha arkadaşlık kurmak istemez. Onun için arkadaşınıza karşı, fedakarlıkta ölçülü olun. Sürekli siz onu arıyor, sürekli siz onu davet ediyor ve ikramda bulunuyorsanız bu sizi yorar.

Sağlıklı bir arkadaşlığın bir diğer ölçüsü de karşılıklı olarak birbirlerinin sınırlarına dikkat etmektir. Birbirinin  hoşlanmadığı şeyleri yapmamak, özel hayatına, aile sırlarına, maddi durumuna, kişiliğine, duygu ve düşüncelerine saygılı olmak ve  kişinin çizdiği sınırlar içinde kalmak uzun ömürlü bir arkadaşlığın olmazsa olmazıdır. Ancak bu karşılıklı olmalıdır, yani her iki taraf da birbirinin sınırlarını ihlal etmemelidir.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir arkadaşlık için her iki tarafın da ilişkilerde prensipleri olmalı ve bunları bir diğerine açıkça ifade etmelidirler. Yani arkadaşlığınızdan beklentileriniz dahil, neyi isteyip neyi istemediğinizi açık ve net bir dille izah etmektir.

Arkadaşınız bu kurallara uymadığında nazikçe hatırlatmanızda fayda var.

Ancak sizi üzecek ve rahatsız edecek davranışlarında ısrar ederse, aranıza mesafe koyabilirsiniz. Bu, bir çeşit uyarı gibidir. Çünkü tavır almazsanız, o kişi ya hatasını anlayamayacak veya anlamamazlıktan gelecektir. Bundan da sonuç alamazsanız en hayırlısı arkadaşlığınızı bitirmektir.