Geçmişte olan bazı olayları unutmak çaresi var mı? (7 Tavsiye)

Geçmişte olan bazı olayları unutmak çaresi var mı?  (7 Tavsiye)

Soru Detayı

- Geçmişte olan bazı olayları unutmak, kafadan silme çaresi var mı veya ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geçmişte ne yaşadığınızı bilmiyoruz. Çocukluluğunuzda başınızdan geçen bir travmanın etkisini yaşıyor olabilirsiniz. Veya evliliğiniz ile ilgili yaşadığınız olumsuz olaylara takılıp kalmış olabilirisiniz. Veya zihninizde sürekli geçmişi kurguluyor olabilirsiniz. Yaşadığınız bir kayıp, vefatla ilgili bir geçmişe takılı kalma problemi yaşıyor olabilirisiniz.

Bu sorunlardan kurtulmanız için ayrı ayrı tedavi teknik ve yöntemleri var. Biz burada sadece genel tavsiyelerde bulunabiliriz:

1. Geçmişle çok fazla meşgul olmanın bir takıntı olduğunu kabul edin.

Herkes geçmişini hatırlar ve zaman zaman da geçmişi üzerine düşünür. Bu normal ve insani bir durumdur. Ama sürekli geçmişle meşgul olmak, saplanıp kalmak normal değildir, bu bir takıntıdır.

Öncelikle bunun takıntı olduğunu kabul edin ki, değişime başlayabilesiniz. Çünkü bunun rahatsızlık olduğunu kabul ederseniz, çözüm için de o kadar çaba sarf edersiniz.

Ayrıca rahatsızlığınızı kabul ettiğiniz an, değişim de başlayacaktır.

2. Geçmişte yaşananları unutmaya çalışmayın, onlara bakışınızı değiştirin.

Geçmişte yaşananları ne hafızadan silmek ne de değiştirmek mümkündür. Aksine geçmişi düşündükçe sizi iyice kendi bataklığına çekecek ve orada sürekli çırpınıp duracaksınız.

Bu saplantıdan çıkmanın en birinci yolu, geçmişte yaşananlara karşı bakışınızı değiştirmektir. Geçmiş ders almak için vardır. Bundan dolayı geçmişi unutmayın, yaşananlardan ders alarak geleceğinizi daha iyi planlamanın yollarını arayın.

Yaşanan olumsuz olaylarda sizin bir hisseniz varsa, onu düzeltmeye çalışın.

Olaylara kader açısından yaklaşın. Eğer acı ve zahmet çektiyseniz, bunun ahiretiniz adına rahmete çevrileceğini düşünün.

Bu konuda Bediüzzaman Hazretleri İkinci Lem'ada (mealen) şöyle düşünmemizi tavsiye eder:

“Geçmiş her bir gün, musibet ise zahmeti gitmiş, rahatı kalmış; elemi gitmiş, zevalindeki lezzet kalmış; sıkıntısı geçmiş, sevabı kalmış. Bundan şekva değil, belki mütelezzizâne şükretmek lazım gelir. Onlara küsmek değil, bilâkis muhabbet etmek gerektir. Onun o geçmiş fâni ömrü, musibet vasıtasıyla bâki ve mesut bir nevi ömür hükmüne geçer. Onlardaki âlâmı vehimle düşünüp bir kısım sabrını onlara karşı dağıtmak divaneliktir...”

3. Sosyal hayata daha fazla karışın ve iletişim halinde olun.

Geçmişte takılı kaldığınıza göre, yalnız kalmayı ve geçmişi sürekli kafanızda kurmayı tercih ediyorsunuz demektir. Olumsuz ve acı duygularla geçmişi kurarken, beyniniz sadece size acı veren hatıralarla uğraşır ve gittikçe melankolik bir havaya sokar.

Bundan kurtulmanın yolu, daha fazla insanla iletişim halinde olmaktır. Başta akraba ve arkadaşlar olmak üzere, yakın çevrenizle iletişim halinde olun.

4. Kendinize, severek yapacağınız bir hobi edinin.

Geçmişte yapmasını çok isteyip de yapamadığınız bir hobi edinin. Halk Eğitim Müdürlüklerinin açmış olduğu kurslara katılın. Orada hem zihninizi meşgul edecek bir uğraş bulacak hem de yeni yeni insanlarla tanışıp sosyalleşeceksiniz.

5. Size geçmişi hatırlatacak kişilerden ve yerlerden uzak durun.

Geçmişte yaşanan olumsuz olaylar, zaman zaman yeniden canlanabilir. Bunun nedeni benzer kişi ve yerleri görmenizdir.

Bunun için elinizden geldiği kadar, size geçmişi hatırlatan kişi, yer, şarkı sözleri vb. şeylerden bir süreliğine uzak durun.

6. Temiz havada yürüyüş yapın.

İçeride, kapalı yerlerde, aynı mekânda sürekli kalmayın. Canınız çıkmak istemese de kendiniz zorlayarak günün belirli saatlerinde dışarı çıkın, temiz hava alın. Parkta yürüyüş yapın. Yaşınız genç ise, bir spor kulübüne yazılın. Spor yaparken kendinize bir hedef koyun. Örneğin beş bin adım yürümek, bir saat maç yapmak gibi. Veya site içerisinde egzersiz aletleriyle hafif egzersizler yapın.

7. Size acı veren düşünceleri kaleme dökün.

Geçmişte yaşanan olumsuz olaylardan dolayı hissettiğiniz düşünce ve duyguları içinizde hapsetmeyin; onları yazıya aktarın. Her gün düzenli olarak yazın ve yazdıktan sonra da yakın. O zaman sizi rahatsız eden düşüncelerden de kısmen kurtulmuş olacaksınız inşallah.

Geçmişin olumsuz etkilerinden kurtulmak için acele etmeyin, sabırlı olun. Bunun bir süreç olduğunu ve zamanla değişeceğini düşünerek sabır ve tevekkül edin.