Günah işlemekten vazgeçmek tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır, sözü kime aittir?

Soru Detayı

- Günah işlemekten vazgeçmek tövbe ile uğraşmaktan daha kolaydır, sözü Hz. Ömer'e mi aittir?
- Bu cümle Kuran’da Allah tövbe edenleri sever ayetine zıt düşmez mi?
- Günah işlemekten vazgeçmeli insan elbette. Salih amel işleyip günahlardan içtinab etmeli. Fakat tövbe ile uğraşmak tabiri bana biraz garip geldi. Hz. Ömer’e dayandırılan bu cümlenin kaynağı var mıdır?
- Doğruluğu kati midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ifade “وترك الخطيئة خير من معالجة التوبة – Hatayı terk etmek, tövbe ilacıyla uğraşmaktan daha hayırlıdır.” şeklinde, senetsiz bir şekilde Hz. Ömer'in sözü olarak geçmektedir. (bk. Maverdi, Edebü’d-dünya ve’d-din, 29)

Ancak burada tövbenin kötü olduğu değil, hata etmemenin ondan daha hayırlı olduğu anlatılmak istenir. Nitekim daha hayırlı demek diğerinin de hayırlı olduğu anlamına gelir.

Demek ki, tövbe her zaman hayırlıdır, ancak tövbeye neden olacak hataya düşmemek ondan daha hayırlıdır.