Günümüzdeki aslı bozulmuş Tevrat, Hz. İsa'nın geleceğinden bahsediyor mu?

Soru Detayı

- Yahudiler, Hz. İsa (as)'ı peygamber olarak mı yoksa -haşa- Allah'ın oğlu diye mi tanıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevrat’ta açıkça Hz. İsa (as)’dan bahseden bir ifade yoktur. Hristiyanlar, bazı ifadelerden bu işaretleri çıkarabiliyorlar.

Yahudiler prensip olarak Hz. İsa (as)’a “Allah’ın oğlu” demezler. Onlarda da, Müslümanlarda olduğu gibi tevhit inancı bu tür kuruntulara izin vermez. Yine prensip olarak Yahudiler, Hz. İsa (as)’ın peygamberliğine de pek inanmazlar.

“Yahudiler, ‘Hristiyanlar hakiki bir din üzere değil.’; Hristiyanlar ise, ‘Yahudiler hakiki bir din üzere değil.’ dediler. Halbuki her iki topluluk da kitabı (Tevrat ve İncîl’i) okumaktalar. Dini bilmeyenler de onlarınkine benzer sözler söylediler. Allah, kıyamet günü anlaşamadıkları hususlarda hükmünü verecektir.” (Bakara, 2/113)

mealindeki ayette bu gerçek vurgulanmıştır.