Haç işareti bulunan bayrak veya logolar küfre götürü mü?

Soru Detayı

- Bir grafik tasarımında bayrağında haç işareti olan herhangi bir ülkeden bahsederken (Danimarka gibi) o ülkenin bayrağını koymakta bir sakınca var mıdır, küfre girer mi?
- Aynı şekilde bilgisayarda bir futbol oyununda, logosunda haç işareti bulunan bir takımı seçmenin bir sakıncası var mıdır, küfre girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet veya kulübün bayrağı, sembolü, armasında haç varsa, bu devlet veya kulübe ait tasarımlardan maksat dinle ilgili değil de spor, vb. profan (dinî olmayan, dünyevi) ise bu tasarım yapılabilir. Böyle semboller dinli dinsiz herkese ait olmaktadır.

Logosunda haç işareti bulunan bir takımı seçmenin de sakıncası yoktur, çünkü bu seçimin din ve ibadet ile alakası yoktur, bir spor takımının seçilip tutulmasından ibarettir.