Hac veya umrede başkası adına da umre yapsam olur mu?

Soru Detayı

- Hacca veya umreye gittiğimde, kendi adıma umre yaptıktan sonra hayatta olan veya vefat eden tanıdıklarım adına niyet ederek umre yapmam geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mali yönü olan farz bir ibadet başkası adına yapılabilir. Bundan dolayı belli şartlarla başkası adına hac yapılması caizdir.

Ancak nafile umre ve tavaf yapmak böyle değildir. Dolayısıyla, başkası adına nafile umre ve tavaf yapmak yerine; kişinin kendi adına umre ya da tavaf yaparak sevabını ölü veya diri dilediği kimselere bağışlaması uygun olur.

İbadetlerin sevabını başkasına bağışlamak için özel bir dua veya özel niyet gerekli değildir. Bağışlanan ibadetten, ne kadar sevap kazanılacağı yalnızca Allah’ın bilebileceği bir meseledir.