Haksızlık ve yanlışlıkları söylemenin bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- İktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlıklardan şikayetle doğruları söylemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İktidarın gerçek olan, iftira olmayan haksızlıklarını ve yanlışlarını söylemek, düzeltilmesini tavsiye etmek, normal durumlarda sakıncalı olmak şöyle dursun gereklidir.

İktidarın doğruları, iyileri ve yaptığı hizmetler yanlışlarından ve haksızlıklarından çok olursa, hizmet ve iyilikleri eşit derecede veya daha çok yapacak, yanlışları ve haksızlıkları da yapmayacak bir iktidar namzedi de yoksa veya iktidara gelme ihtimali mevcut değilse, bu takdirde yine yanlışlar ve haksızlıklar söylenir, ama iktidarı düşürmeye sebep olmayacak şekilde söylenir.