Haram işlerde çalışmak helal olur mu?

Soru Detayı

- İmam Ebu Hanife (ra) domuz eti ve alkol satışına ve servisine izin verdi mi?
- Hanefi fıkhına göre alkol, domuz eti ve helal olmayan etlerin satıldığı ve servis edildiği bir işte çalışmak caiz midir?
- Örneğin Batı'da bir markette kasiyer olarak çalışmak, bir müşteri domuz eti, alkol veya helal olmayan et satın alıyor olsa bile, onları işlemden geçirmeniz ve domuz eti veya alkol olsa bile ürünlerini banttan geçirmeniz ve onlar için poşetlemeniz gerekir veya Batı'da bir restoranda garson olarak çalışmak, yemeklerinde domuz eti, alkol veya helal olmayan et sipariş etseler bile müşterilere yemek servis etmeniz gerekir.
- Diğer Müslümanlar bana İmam Ebu Hanife'nin buna izin verdiğini ve bu durumda kazancınızın hala helal olduğu görüşünde olduğunu söylediler. Bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın dünyanın neresinde olursa solun, zaruret ve mecburiyet olmadıkça haram işlerde çalışması ve kazancı helal olmaz.

İmam Azam Ebu Hanife, bu içtihadını bir hadis-i şerife uygun olarak (bk. Zeylai, Nasbu'r-Raye, 4/44) içtihat etmiş ve ancak harp diyarı olan bir yerde Müslümanın menfaatine olacaksa Müslüman olmayan birinden faiz alabileceğini söylemiştir.

Ancak bunun, sadece savaş hâlinde olduğumuz ülkelerde bazı haram kazançların -Müslümanın ganimeti sayıldığı için- mübah olduğunu söylediği şeklinde anlamak da mümkündür.

Bugünkü uluslararası ilişki ve durum farklıdır. Öyle işlerde, ancak zaruret (başka çare ve iş bulunmadığında) çalışmak geçici olarak caiz olabilir.