Müslüman bir insanın haram ürünler üreten bir müesesede yönetici olarak çalışması ya da birini bu mevkiye getirmesi caiz midir?

Soru Detayı
Müslüman bir insanın haram bir yapıda olan ve haram ürünler üreten bir müeseseye müdür veya yönetici olması ya da birini bu mevkiye getirmesi caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizin haram kabul ettiği içki, kumar ve domuz eti gibi şeylerin satıldığı ve imal edildiği yerlerde çalışmak caiz olmadığı gibi, başkasını bu işyerine girmesine vesile olmak da caiz değildir.

Yapılan iş dinen haram bir iş değilse böyle bir işde çalışmak, sahibi gayri müslim de olsa caizdir.