Hislerim gerçek mi değil mi, nasıl anlarım?

Soru Detayı

- Evlilik niyetiyle görüştüğüm bir kız var. Yakın zamanda nişan vs düşünüyoruz. Ailelerimizin durumdan haberi var ve aile arası tanışma planlıyoruz.
- Sorum ise şu şekilde bazen bu kıza karşı evlenme isteğim artıyor bazen ise hep gidiyor. Kız bana bazen çok güzel geliyor bazen ise güzel gelmiyor duygularımı anlayamıyorum. Genel olarak bazı duygularımı hissedemiyorum kıza karşı da bir şey hissedip hissedemediğimi de anlayamıyorum genel olarak böyleyim biraz duygusuz biriyim.
- İstihareyi denedim sonuç alamadım. İçimde bu konuyla alakalı sıkıntılar var ama şu sebepten dolayı diyemiyorum.
- Bunlar vesvese midir evlenince geçer diye mi düşünmeliyim nasıl bir yol izlemeliyim yardım eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlilik ebedi yol arkadaşlığıdır. Bu yol arkadaşlığının mümkün olduğu kadar huzurlu geçmesinin ilk şartı yol arkadaşı ile uyum içinde olmaktır. Bu uyum ise, başta diyanet olmak üzere, kalbi yakınlık, kültürel ve sosyal uyumdur.

Dolayısıyla müstakbel eşinizle uyum içinde olmanız ve kalbinizde ona karşı bir vesvese bulunmaması en uygun olanıdır. Bunun için size tavsiyemiz, eğer kararınızdan emin değilseniz, hemen nişanlanmayın, bir süre daha bekleyin. Muhtemelen zaman içinde kalbinizde ona karşı duymuş olduğunuz duygular netleşecektir.

Ancak bu vesvese ve kararsızlık hâli, sadece bu eş adayı için değil de her zaman ve birçok konu için geçerli ise o zaman yapmanız gereken şey değişir. Çünkü vesveseli ve kararsız kişilik yapısında olanlar başkalarının tavsiyesi ve yardımı olmadan kolay kolay karar veremezler. Dolayısıyla aradan uzun bir zaman geçmiş olsa bile, evlenemezler.

Bu durumda evliliği uzatmamak için yakın bir akrabanızdan yardım almanızda fayda var.

Bu konuda size tavsiyemiz, öncelikle evlilikte huzur için olmazsa olmaz üç veya dört madde belirleyin. Yani sizin için eş adayında mutlaka görmek istediğiniz üç-dört özellik belirleyin.

Eğer eş adayında bunlar mevcutsa, o zaman bir iki akrabanızdan da görüş isteyin, onlar da çoğunlukla olumlu bakıyorlarsa, Allah’a tevekkül ederek çoğunluğun fikrine tabi olun.