Huysuzluk yapan, direten, öfkelenen, bağıran anneye ne yapılır?

Soru Detayı

- Yapmaması gerektiği halde ev süpüren, ağır kaldıran ve bu engellenmeye çalışıldığında da çok huysuzluk yapan, direten bazen de öfkelenen, bağıran, anneye ne yapılır?
- Bir kimsenin annesine doktor belinden dolayı gerekirse yarım kg dahi olsa ağır kaldırmayacaksın dese, ancak o anne olan kişi bunu dinlemesini bırakın kendisine bir iş yaptırmak istenilmediğinde dahi ben yaparım deyip kendi yapmak istiyor. Bazen çok üzerine gidilirse belim ağrımıyor gibi şeyler söylüyor. Pazar arabasını alıp içine bir sürü şey koyuyor ve buna karışınca da bir şekilde bahaneler üretiyor kendisinin bu işi yapabileceğini bir şekilde söylüyor, genelde de belinde bir ağrı vs hissetmediği için, kendisine bir sıkıntı dokunmadığı için bu işleri kendi başına yaptığını, yapabileceğini anlatmak istiyor.
- Ev süpürürken olsun, markete giderken olsun ona bir iş yaptırmayı her ne kadar çocuğu istemese de ancak zorlayınca genelde diretiyor, huysuzlanıyor hatta sinirlenip bağırabiliyor, kendisi o işleri yapmak istiyor. Çocuğu olan kişi de ibadetine düşkün birisi, bütün ev süpürme ve market gibi işlere vakit ayırması pek zor, ayırırsa da ibadete ayırmış olduğu vakit baya yeri geldiğinde düşebilir.
- Böyle bir durumda ne yapılması lazım, güzellikle olmuyor ise gerekirse sert bir şekilde mi o anneye karşı gelinip onun yapmasını istediği şeyler zorla yaptırılmayacak?
- Peki, böyle bir şeye o çocuğun gücü yetmezse ne yapar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle annenizin sağlığı konusunda göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı sizi tebrik ederiz. Her hayırlı evladın taşıması gereken sorumluluğu taşıyorsunuz. Yaşınızı tam olarak bilmediğimiz için, yani çocuk yaşta mısınız, ergen mi yoksa yetişkin misiniz, size neler yapmanız gerektiğini de sağlıklı bir biçimde anlatamıyoruz. Ama şunları tavsiye edebiliriz:

- Annenizin bedeni rahatsız olmasın diye gösterdiğiniz bu güzel hassasiyetin yanında, çok dikkat edilmesi gereken ve daha da hassas olunması gereken başka bir yön daha vardır: Annenizi üzecek şeyler yaparak onun ruhunun rahatsız olmasına ve kalbinin kırılmasına neden olacak şeyler söylemeyin ve yapmayın lütfen.

- Annenize kendisini eksik ve yetersiz hissettirecek derecede hastalığını hatırlatmayın. Sık sık “Anne sen hastasın, bırak şunu yapamazsın.” gibi sözler söylemeyin. Çünkü o ancak annelik görevini yaptığı zaman, sizin için bir şeyler yaptığı ve size yettiği zaman kendisini huzurlu hissedebilir. Zaten ağrıları var, sinirleri gergin, bir de kendisini yetersiz hissederse daha fazla asabileşebilir.

- Ona doğrudan, “Sen yapma, hastasın, taşıyamazsın, kaldırmazsın, ben yapayım.” demek yerine, yaptığı ev işlerinin yaşınıza uygun olanlarında yardımcı olabilirsiniz. Örneğin yemeklerin hazırlanmasında, sofranın kurulmasında, evin temizliğinde, bulaşık ve çamaşır makinasına bulaşık ve çamaşır yerleştirmede yardımcı olabilirsiniz. Markete veya pazara giderken birlikte gidip, onun yükünü hafifletebilirsiniz. Evde onun kaldırması gereken yükleri, yaşınıza ve kilonuza uygun olanlarını, onun kaldırmasına fırsat vermeden kaldırabilirsiniz.

- En önemlisi kendi kişisel bakımınızı, odanızın düzenini, yatağınızı, çamaşırlarınızın katlanması vb kendiniz yapabilirsiniz. Varsa diğer kardeşlerinize de aynı şekilde, kendi işlerini kendilerinin yapmalarını, annenize ev işlerinde yardım etmelerini ve annenizi yoracak şekilde evi dağıtmamalarını söylerseniz oldukça rahatlayacaktır. Çünkü anladığımız kadarıyla bel ve sırt ağrıları var. Böyle hastalar için uzun süre ayakta kalmak ve eğilip kalkmak, ağır şeyleri kaldırmak kadar yorucudur.

Bunları yaparsanız emin olunuz annenizin ağrıları hafifleyecek ve rahatlayacaktır.

- Sözünü ettiğiniz çocuğun, yaşına ve cinsiyetine uygun işlerde annesine yardım etmesi, hiçbir zaman ibadetlerine ve diğer günlük işlerini yapmasına engel olmaz. Yeter ki, o çocuk gerçekçi bir zaman tanzimi yapılabilsin. Yani haftalık ve günlük yapacakları işlerle ilgili önceden bir planı olsun, ne zaman neyi yapacağını bilsin.

Ayrıca biraz sosyal medyada geçirdiği zamanı sınırlasa, biraz TV dizilerinin sayısını azaltsa, biraz telefon konuşmalarını kısa tutsa görecek ki, aslında zamanı her şeye yetiyor.

Şunu bilmelisiniz ki, çocukların bu konuda anne ve babaları üzerinde nasihat ve tavsiyeleri fazla etkili olmaz. Bunun için en güzeli babanızla veya anneniz üzerinde etkili olan bir aile büyüğünüz ile bu konuyu konuşup onların yardımını istemenizdir. Onlar annenize ağır işlerde çalışmasının ne kadar tehlikeli olduğunu, eğer böyle devam ederse sağlığını bütün bütün kaybedebileceğini, şimdi zor da olsa yaptığı işleri ileride hiç yapamayacağını, -Allah korusun- belki uzun süre yatmak zorunda kalacağını söylerlerse büyük ihtimalle etkili olacaklardır.

Annenizin sağlığına kavuşması için, Allah’a bol bol dua edin ve şifa ihsan etmesini isteyin. Böyle zamanlar aslında duanın tam zamanıdır.

Rabbi Rahimimiz olan Yüce Allah’tan annenize ve tüm hastalara acil şifalar diliyoruz.