Hz. Âdem’in kabri zeytin ağacının yanında mı?

Soru Detayı

- Hz. Âdem’in mezarının zeytin ağacının yanında olduğu o zeytinlerin çekirdeklerinin Hz. Şit’e cennetten indirildiği hakkında hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis bulamadık.

Hz. Âdem’in (as) kabrinin nerede olduğu konusunda İslami kaynaklarda çeşitli rivayetler vardır:

- Hindistan'da, cennetten yeryüzüne indirildiği Nevz dağının yakınında.

- Mekke’de Ebukubeys mağarasında.

- Tufan’da Hz. Nuh, Hz. Âdem’in tabutunu gemiye almış, tufandan sonra da Beytülmakdis’e defnetmiştir.

- Filistin’deki Hz. İbrahim mescidinin yanındadır. (bk. Sa‘lebî, Arâʾisü’l-mecâlis, s. 37)