Peygamber masum ise, Adem babamız neden emre uymadı?

Soru Detayı

- Peygamberin İsmet sıfatı varken Hz. Adem o ağaca neden yaklaştı, Allah’ın yaklaşmayın emri varken?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem’in dünyada hilafet makamına geçmesi ve daha pek çok hikmetler için neticesi bir görevlendirme olan olayı, 124 bin peygamberin masumiyetine halel verecek şekilde algılamak hiç de isabetli değildir.

Nitekim Hz. Âdem’in önceden kendisine “yeme” denildiği halde ağaçtan yemesi olayını, Allah onun “unutkanlığına” bağlamıştır. (bk. Tâhâ, 20/115)

Böyle unutkanlıklar, masumiyeti ortadan kaldırmayan zelleler olarak değerlendirilir.