Hz. Aişe’nin faziletiyle ilgili hadis var mı?

Soru Detayı

- Hz. Aişe ile ilgili karşıma çıkan hadislerde onun hep kıskançlığından çocuksuluğundan bahseder. Ama karşıma hiç onun faziletleri ile ilgili hadis çıkmadı.
- Efendimiz aleyhissalatuvesselam'ın bana en sevgili olan dediği birinin aklımda böyle kalmasını istemem.
- Hz. Aişe’nin faziletlerinden bahseder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe validemiz, vefatına kadar dokuz yıl boyunca Peygamberimiz (asm) ile beraber oldu. Peygamberimiz onun odasında, onun yanında vefat etti.

Hz. Aişe, dinî meseleleri anlamak ve hafızasında tutmak hususunda gayretliydi. Sık sık Peygamberimize sorular sorar, her an ondan bir şeyler öğrenirdi. Bunun için de Resûlullahın sevgisine mazhar olmuştu. Öyle ki Resûlullah hanımları içerisinde en çok onu seviyordu.

Münafıklar Hz. Aişe'ye iftirada bulundular. Allah, kıyamete kadar okunacak kitabında onu temize çıkardı, Hz. Aişe'nin masum olduğunu açıkladı. (Nur, 24/10-21)

Hz. Aişe validemizin faziletleriyle ilgili birçok hadis vardır, bunlardan bazıları şöyledir:

Hz. Aişe kendisi diyor ki:

 Resulullah (ams) bana: "Ey Aişe! İşte Cebrail! Sana selam ediyor." dedi. Ben de: "Ve aleyhisselamu ve rahmetullahi ve berakatuhu!" dedim. Resulullah benim görmediğimi görürdü.” (Buhari, Fezailu'l-Ashab 30, Bed'ül-Halk 6; Müslim, Fezailu's-Sahabe 91)

Ebu Musa diyor ki, “Resulullah (asm)'ın Ashabı olan bizlere her ne zaman bir hadis müşkilat arzedecek olsa, hemen Hz. Aişe'ye sorardık, o bize bu hususta mutlaka bir bilgi sunardı.” (Tirmizi, Menakıb, no: 3877)

Peygamberimiz (asm) buyurdu ki:

"Aişe'nin diğer kadınlara üstünlüğü, tiridin diğer yemeklere üstünlüğü gibidir." (İbni Mâce, Et'ime 14; Müslim, Fezâilü's-Sahabe 89; Tirmizî, Menâkib 63)

Hadisteki benzetmede zikredilen tirid, o devrin en değerli yemeklerinden idi. Kolay hazırlanan, rahat yenen, besleyici, lezzetli ve doyurucu bir yemekdi.

Peygamberimiz, Hz. Aişe'yi güzel huyluluk, tatlı dillilik, güzel konuşma, zekâ, kabiliyet, ilmî üstünlük ve sevimlilik yönünü, tiridin diğer yemeklere üstünlüğüne benzetmiştir.

Müslüman kadınlara örnek olabilecek güzel bir hayat yaşayan Hz. Aişe Validemiz, aynı zamanda alim bir hanımdı.

Hz. Aişe, en çok hadis rivayet eden sahabîler arasında 2210 hadisle dördüncü sırayı alır.