Hz. Muhammed’in, gizli bir özelliği nedeniyle, dediği konu nedir?

Soru Detayı

- Hz, Muhammed’e “neden bir kırmızı deve grubunun arasında gri bir deve var” diye sorulduğunda Hz. Muhammed’in “gizli bir özelliği nedeniyle” diye cevap verdiği hadisi bulamadım.
- Mümkünse hadisin tamamını bana gönderebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekliyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Burada anlatılmak istenen, muhtemelen şu olayla ilgili olabilir:

Hz. Bu Hüreyre anlatıyor: Bedevi adamlardan biri Resulullah (asm)’a geldi ve “Benim eşim, siyah bir çocuk doğurdu.” dedi (Bununla kendisine benzemeyen çocuğun annesinden şüphe ettiğini bildirmek istedi).

Hz. Peygamber (asm): "Develerin var mı?” diye sordu. Adam: “Evet.” deyince, “Develerin rengi nasıl?” diye sordu. Adam: “Kırmızıdır.” diye cevap verdi. Hz. Peygamber (asm): “Peki aralarında hiç esmer / siyaha yakın renkte olanları yok mu?” diye sorunca, adam “Var.” dedi.

Hz. Peygamber (asm) “Bu renk nereden geldi (kırmızı develerden esmer tenli yavruların bu renginin sebebi ne?) diye sorunca, adam: “Herhalde (atalarından gelen) bir damar çekmiş.” dedi.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm): “Her halde senin bu çocuğuna da (atalarından gelen siyah) bir damar çekmiş.” diye buyurdu ve çocuğun kendisine aidiyetini inkâr etmesine izin vermedi. (Buhari, Hudud, 41, İ’tisam,12; Müslim, Lian, 18-20/ 1500)

Hz. Muhammed (asm) Efendimiz burada bedevînin anlayacağı dilden, yaşadığı hayattan bir benzetme ile seviyesini dikkate alarak konuşmuş, muhatabın tecrübesinden de faydalanarak, ikna edici üslupla, âdeta sonucu bedevîye söylettiren bir yöntemle problemi çözmüştür.

Bu örnek aynı zamanda bilimsel bir gerçeğin de işaretidir. Çünkü her bir insanda, kıyamete kadar kendi neslinden gelecek insanların renk ve ırk karakterleri mevcuttur.