Hz. Nuh, gemiye hangi yiyecekleri almıştı?

Soru Detayı

- Hz. Nuh’un gemiye hangi yiyecekleri aldığı hakkında hadis var mı, varsa sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Nuh aleyhissealam gemiye Allah Teâlâ’nın emriyle her hayvandan bir çift almıştır.(bk. Hûd, 11/40.)

Hadiste gemiye binenlerin idare edecekleri kadar yiyecek aldıklarına ve bazı hayvanların bunları yemesi üzerine hayvanlardan dolayı şikayetçi olunduğuna kaynaklarda yer verilmektedir. (bk. İbn Kesîr, el-Bidaye ve’n-nihaye, Darü Hicr, 1/261; İbn Ebi Hatim, Hadis No: 11686.)

Bu hadis-i şerif sahih değildir.

Ayrıca, Hz. Nuh aleyhisselamın gemiye hangi yiyecekleri aldığına dair hadis bulamadık.