Hz. Peygambere özel helal kılınan şeyler nelerdir?

Soru Detayı

- Bizlere haram kılınıp da Hz. Peygambere helal kılınan şeyler nelerdir?
​- Bizlere 4’den fazla eş haram kılınmışken Hz. Peygambere helal kılınmış. Bunun gibi başka şeyler var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizlere haram olup da Hz. Peygamber (asm) Efendimize helal kılınan bazı şeyler:

- Savm-i visal (iftar etmeden peşpeşe oruç) tutmak.

- Veli ve şahitler olmadan nikahını kıyması.

- Dört kadından fazla evli olmak.

Bizlere helal olup da Hz. Peygamber (asm) Efendimize haram kılınan bazı şeyler:

- Sadaka, zekât malından yemek.

- (Gizli bir şifre olarak) gözle işaret etmek.

- Şiir söylemek.

- Savaşmak için giydiği zırhı savaştan önce çıkarmak.