İçeriğini bilmediğim ürünü veya e-kitabı pazarlamamda sakınca var mı?

Soru Detayı

- Ben yabancı insanların ürünlerini pazarlarken ürünün içeriğini tam bilmiyorum, sadece yüzeysel biliyorum. Mesela bir hastalık için ilaç satarken içeriğinde domuz maddesi mi var ne var bilmiyorum. Sadece meşru bir hastalık için ilaç olduğunu biliyorum.
- Başka bir örnek, bir e-kitap satarken mesela kilo verme yöntemleri diye bir kitap satarken içeriğinde dinimize aykırı bir şey var mı yok mu bütün içeriği bilemediğimden, her ürünü de satın alamayacağımdan dolayı bilmiyorum.
- Yani ürünün meşru olduğuna kanaatim var, ama içeriğini tam olarak bilemediğim için pazarlamamda sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesin veya galip ihtimal şeklinde, haram olduğu bilinen malları pazarlamak caiz olmaz.

Galip zan ile helal olduğu bilinen malları pazarlamak caizdir.