İnsanın günahlarla tekamülü nasıl olmaktadır?

Soru Detayı

- Günahların imhası sırasında, başa gelen musibetler ve yapılan istiğfarlar sadece günah lekesini mi sökmektedir, yoksa ayrıca bu sökme ameliyesi sırasında ruh yapımız da mı gelişmeye uğramaktadır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela “Günahlarla tekamül” sözcüğü pek isabetli değildir. Allah’a isyan ederek tekamül olmaz. Günahların varlığı insanların yapısından kaynaklanan bir husustur. Yani insan iyiliği yapmaya meyilli olduğu gibi, kötülük işlemeye de meyilli olarak yaratılmıştır. Bu imtihanın terazisinin iki kefesini de dengede tutmak için zorunludur.

Kişi kendi iradesiyle yaptığı kötülüklerden tövbe ve istiğfar ederse, onlardan temizlenir. Günah değil, tövbe tekemmül etmeye, kemale ermeye vesiledir. Bir rivayette şöyle denilmiştir:

“Tövbe etmiş kimselerle oturun, çünkü onlar yufka yüreklidir.” (Irâkî-İhya ile birlikte-IV, 34)

Ayrıca salih amel tekemmüle sebeptir. Çünkü salahat aynı zamanda ehil olmak, ehliyetli olmak demektir. Günahı değil, salih amel işlemekle Allah’ın rızasını kazanmaya salahiyetli, cenneti elde etmeye salahiyetli olacağız ve bu şekilde tekemmül edeceğiz.

Tarihte bazı velilerin gençliklerinde günah işledikleri, daha sonra tövbe edip adam gibi adam olduklarını biliyoruz. Bu kimseler, günah işleyerek değil, günahları terk ederek veli olmuşlardır.

“Eğer siz günah işlemeseydin, Allah sizi ortadan kaldırır ve günah işleyen bir nesil yaratırdı...” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11)

mealindeki hadisten maksat günahlara teşvik değil, günahkârları ümitsizlikten kurtarıp, Allah’ın Affedici, Bağışlayıcı sıfatlarını hatırlatarak onları tövbe etmeye teşvik etmektir.

Okuyabildiğimiz kadarıyla sorunun arka planındaki maksat doğru, formatlamadaki albenisi -yanlış çağrışımlar yapacağından- risklidir.