İnsanın zayıf yaratılması ne demek?

Soru Detayı

- Allah üzerinizdeki yükü hafifletmek istiyor. İnsan zayıf olarak yaratılmıştır, diyor Nisa 28'de.
- Buradaki zayıflıktan kastedilen nedir, yaratılış zayıflığı mı?
- İnsan rekorlar kırabiliyor kendini güçlendirebiliyor saatlerce su altında kalabiliyor bir hayvandan daha güçlü olabiliyor burada tam olarak ne kastedilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda farklı yorumlar yapılmıştır. Bunların hepsi de doğrudur. Fakat en doğru olanı yaratılıştaki zayıflıktan ziyade, ayette işaret edilen ilahi tekliflerin hafiflemesine sebep olan iç duyguların zayıflığıdır.

Buna göre, Allah insanlara dini mükellefiyetler yüklerken onların iç dürtülerine, duygularına, nefsani hissiyatına yenik düşmeyecek şekilde bir sorumluluk yükler.

“...Allah sizin için kolaylık istiyor, size zor yükümlülükler istemiyor...” (Bakara, 2/185),

“...Allah din konusunda size sıkıntı olacak ağır sorumlulukları yüklememiş...” (Hac, 22/78)

mealindeki ayetlerde zikredildiği üzere, dinde "teklif-i mâ lâ yutak" yapılmamıştır, yani kişiye gücünün yetmeyeceği şey yüklenmemiştir.

Örneğin ramazan ayında insanların gecelerde yemek, içmek, cima gibi işlevlerine izin verilmiştir. (krş. Razi, Kurtubi, ilgili yer)