İnsanlar Allah’a inanmak zorunda mıdır?

Soru Detayı

- İnsanlar Allah’a inanmak ile sorumlu mudur?
- İnsanların Allah’a inanmak ile sorumlu olması “Allaha inanmak farzdır” anlamına gelir mi?
- Farz olan şeyi yapmak zorunludur. Eğer İnsanların Allaha inanmak ile sorumlu olması Allaha inanmak farzdır anlamına geliyorsa, bu sefer Allah’a inanmak zorunludur diye bir anlam açığa çıkıyor. Ama insanın Allah’a inanıp inanmama konusunda seçim hakkı vardır, hatta bu hak bizlere bizzat Allah tarafından verilmiştir.
- Yani kısacası Allah’a inanmak farz demek Allah’a inanmak zorunludur demek oluyor. Ama biz biliyoruz ki insanlar Allah’a inanmak zorunda değildir. Allah’a inanıp inanmama konusunda insanlar hürdür.
- Ortada bir çelişki oluşuyor anladınız mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kainatın yaratılmasının asıl gayesi Allah’ı tanımak ve ona iman etmektir. İnsanların bundan daha büyük bir sorumluluğu olamaz. Allah’a iman konusunda sorumlu olan insanın ona iman etmesi elbette bir zorunluluktur.

Bu sorumluluk ve zorunluluk Allah’a iman etmenin insanlara farz (farz-ı ayin) olduğunun göstergesidir.

Allah’ın farz kıldığı şeylerden dolayı kulların ona dünyada mecbur tutulup bir zorunluluk içinde olması anlamına gelmez. “Dinde zorlama yoktur...” (Bakara, 2/256) mealindeki ayetten bunu öğreniyoruz.

Diğer bir ifadeyle: Emir ve yasaklar kanun bazında bir zorunluluk ifade ederler. Fakat pratikte kişiler bazında bir zorunluluk ifade etmez. Güncel bir misalle, şu anda Türkiye’de korana virüse karşı MASKE takmak kanun bazında bir zorunluluktur. Fakat insanları fiilen zorlamak diye bir şey yoktur. Dileyen takar dileyen takmaz.

“...Dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin...” (Kehf, 18/29) mealindeki ayette de insanların şeriat kanunları bakımından bir zorunluluğu vardır, fakat fiilen bir zorunluluğu yoktur. Maske takmayan para veya hapis cezasına çarpılır, iman etmeyen de cehennemi boylar.

Demek ki suç işlemekte insanlar serbesttir. Fakat bu suçun bir cezası da vardır. O halde insan bir hürr-ü mecburdur.