Kâbe oval miydi?

Soru Detayı

- Hz. İbrahim Kabe’yi inşa ettiği şekli oval idi diyorlar, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haceru’l-Esved'in oval bir taş olduğu bilinmektedir. Fakat Kâbe’nin Hz. İbrahim (as) zamanında oval olduğuna dair sağlam bir bilgiye rastlayamadık.

Aksine, Kâbe’nin dörtgen / mürebba ve manevi makamı itibariyle değeri yüksek olduğu isminden de anlaşılabilir.

“Allah o hürmetli Beyt olan Kâbe'yi, haccın yapıldığı haram ayı, gerdanlıklı ve gerdanlıksız kurbanları, insanların din ve dünyalarına bir dayanak yaptı...” (Maide, 5/97)

mealindeki ayette zikredilen “Kâbe” kelimesi Arapça lügatte “dörtgen / mürebba ve yüksek” manasına gelir. (bk. Maverdi, ilgili yer)

Hatta o zaman Arapların evleri genel olarak yuvarlak / oval biçimde olmasına rağmen, Kâbe dörtgen şeklinde olduğundan bu isim verilmiştir. (bk. Rağıb el-Isfahanî, Kurtubi, Meraği, ilgili yer)