Kaçak pdf kitap okumak kul hakkı mı?

Soru Detayı

- Tıp fakültesinde okuyorum. Malum akademik kaynaklar bir öğrenci için çok pahalı.
- İnternet üzerinden kaçak olarak bu kitapların pdf’lerine ulaşılabiliyor böyle okusam kul hakkına girmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kitabı, bedelini ödeyerek alma durumunda olmayan, bu bakımdan yoksul olan, alırsa başka önemli ihtiyaçlarından keserek alabilen öğrenciler, kişiler pdf indirerek okuyabilirler, ama bunun ticaretini yapamazlar.

İslam’da ilmi, ihtiyacı olandan esirgemek ve engellemek caiz değildir.

Basılı kitap masraf ile oluyor, bunu yapanların da devam için makul ölçüde para kazanmaları gerekiyor, bu yüzden basılı kitap para ile alınır ve satılır.