Kadın erkek karışık, plaj gibi yerlerde cankurtaran olmak caiz midir?

Soru Detayı

- Çalıştığım kamu kurumu, yaz aylarında ücreti karşılığında cankurtaran olarak çalışmamız için bizi zorluyor. Görevlendirme yazısı çıkararak, görev saatlerimizin dışında bu işi yapmaya bizi mecbur tutuyor. Aksi halde yasal işlem yapılacağını resmi yazıyla bildirdi.
- Cankurtaran olmak caiz mi?
- Malum, kumsalda çıplak insanlar oluyor. Her ne kadar bakmamaya çalışsak da sonuçta iç içeyiz, boğulan olup olmadığını anlamak için bakmak zorunda kalıyoruz. Kaldı ki zinaya da direkt olarak davetiye çıkarıyor.
- Ne yapmalıyım, nasıl bir çıkış yolu önerirsiniz?
- Yoksa "Bir insanı kurtaran tüm insanları kurtarmış gibi olur, çok kutsal bir görev, devam et." mi dersiniz?
- Resmi olarak bir başvuruda bulunsam, ne gibi bir gerekçe tavsiye edersiniz?
- Bir ameliyat olsam "suya girmemeli" şeklinde bir rapor alabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rapor alarak veya başka bir yoldan bu işten kaçınmak mümkün ise, onu kullanarak kurtulmaya bakmalısınız.

Bu mümkün değilse meşru olan işinizden, ekmek kapınızdan mahrum olmamak için, isteğiniz dışında verilen bu işi, gözünüzü mümkün olduğu kadar sakınarak yaparsınız. Maksadınız, "denizde boğulan var mı?" diye bakmak olmalıdır.

Başka iş bulduğunuzda ise, bu işi terk edersiniz.