Kadının erkekten üstün olduğu durumlar var mıdır? Bazı ailelerde kadın daha baskın olabiliyor!..

Soru Detayı

Sitenizde, " 'Her erkek her kadından üstündür.' diye bir hüküm vermek doğru olmaz. Bazı kadınların müstesna bir yaratılışa sahip oldukları, yine bazı erkeklerin de, erkeğe ait hususiyetleri taşımada, bazı kadınlardan daha yetersiz oldukları ayrı bir gerçektir." ifadesi yer alıyor. Bazı ailelerde kadın daha baskın olabiliyor, eğer nafaka ve benzeri durumları kadın karşılıyorsa, -Endonezya'da kadınlar hakimmiş- erkeklerin kadınlara itaatinden bahsedilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın, ekonomik olarak ne kadar üstün olsa da yaratılış itibari ile zayıf ve nazik olmaları ve erkeklerin de ne kadar aciz olsa bile, yaratılışları itibari ile kadınlardan daha güçlü olmaları, kadınlar üzerinde bir koruma ve hakimlik hakkı tanınmıştır.

Bu konudaki ayet-i kerimelerde, kadın ve erkeklerin eşit olduğu, ancak erkeğin kadını koruma ve gözetlemesi yönüyle kadınların üzerinde bu yönde bir derece üstünlüğü olduğu bildirilmiştir.

Genel anlamda ise erkeğin kadından üstün olduğu söylenemez. Nitekim kadınlarda şefkat hissi daha faza olması hasebiyle bu yönden erkeklerden daha üstündürler.

Demek ki kadının erkek üzerinde üstün olduğu yönleri olduğu gibi, erkeklerin de kadınlar üzerinde üstün yönleri vardır. Bu da farklı mizaçta yaratılmalarından kaynaklanmaktadır.

Aile, toplumun çekirdeği ve temel taşıdır. Ailelerin bozulması ve huzursuzluğu, toplumun da bozulması demektir. Çekirdek ne kadar sağlıklı olursa ağacı da o kadar verimli ve sağlıklı olacaktır. Bu nedenle toplumun çekirdeği olan aileye ne kadar önem ve değer verir, onu ne kadar sağlıklı ilşkiler üzerine kurarsak, toplum da o kadar iyi olacaktır. Ailenin de sağlıklı olması için kadının erkeğe itaati lazımdır.