Kadınlarla ilgili belgesel, biyografi hazırlamak caiz mi?

Soru Detayı

- Kadın bilim adamlarını anlatmak için belgesel hazırlarken tesettürsüz olanların resimlerini de katabilir miyim?
- Minimum olmak kaydıyla, bu zaruret kapsamında olur mu?
- İnsanlara kadınların başarılı olduğunu göstermek amaçlı hazırlanmışsa, böyle belgeselleri izlemek paylaşmak olur mu?
- Ayrıca aldığım Apple ile ilgili bir kitapta Apple çalışanı bir kadının resmi var, kadın yetkili biri. Bu kitabın yüzde birinde falan tesettürsüz kadın resmi var (kişinin eşi vs.) Kitabın kalanı yararlıysa bu kitabı ilgililerine önerebilir miyim? (Apple hakkında bilgi sahibi olunmak gibi?)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlarla ilgili belgesel ve biyografi hazırlamak iyi niyet ve fayda bulunduğunda caiz olur.

Konu olan kadın tesettürlü değilse belgeselde de öyle olacaktır. Aşırı açık olmamak ve cinsellik bulunmamak şartıyla resim, cisim gibi değildir. Gözünü sakınmak seyredenlerin yükümlülüğü olur.