Kadir suresini okuyanın dileği kabul mü olur?

Soru Detayı

- 100 kere Kadir suresi okununca dilekler kabul olur mu?
"Kadir Suresini 100 kere okuyan kimsenin kalbine ismi azam ilham eder, o kimse dilediği kadar dua eder ve duası kabul olur. Yani Cenab-ı Hak, bu kimsenin hacetini istek dileklerini lütfederek verir" diye hadiste geçtiği söyleniyor, böyle bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran okumanın elbette sayısız faydaları, rahmetleri ve şifaları vardır. Ancak sahih kaynaklarda “Kadir Suresini 100 kere okuyan kimsenin kalbine ismi azam ilham eder, o kimse dilediği kadar dua eder ve duası kabul olur.” anlamında bir bilgiye rastlayamadık. Hatta gayrimutemet kaynaklar yanında mutemet sayılan bazı kaynaklarda da bu bilgiye yer verenler olmuştur.

Ancak bazı kimseler, Kadı Beyzavi tefsirinde “Her kim abdest aldıktan sonra, Kadir suresini bir kere okursa, Hak Teala o kimseyi sıddıklardan yazar. İki kere okursa, şehitlerden yazar. Üç kere okursa peygamberlerle beraber haşreder.” şeklinde bir bilgiden söz etmiştir.

Fakat bizim orada gördüğümüz yalnız şudur: “Kim Kadir suresini okursa ramazan ayının orucunu tutmuş ve Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır.”