Kambur durmak dinen sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Namazda ve normalde kambur durmak dinen sakıncalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlığa zararlı ise dinen de sakıncalı olur; kişi sağlığını korumakla da yükümlüdür.

Namazda kıyam, sözlük ve örfteki anlamıyla "ayakta ve dik durmak" demek olduğundan fakihler kıyamın şeklini tanımlarken omurga kemiğinin dik tutulması, rükûda sayılmayacak derecede dik durulması gibi ölçülerden söz etmişlerdir. Ayakta iken başın eğik olması kıyama zarar vermez.

Ancak kişi kambur ise bu duruş namaza zarar vermez, rükuya gideceği zaman biraz daha eğilmesi rükû için yeterlidir.