Kedi tüyü haram mı, namaza engel mi?

Soru Detayı

- Şafi mezhebine göre kedi tüyü namaza engel mi?
- Bazı kaynaklarda 2 tüyden fazlasının namaz kılmaya engel olduğu söyleniyor, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kedinin temiz bir hayvan olduğunda mezheplerin ittifakı vardır. İdrar ve pisliğinin necis olduğunda da ittifak vardır. Çünkü bu konuda sahih hadis rivayetleri vardır. (bk. Muğni muhtac, 1/227; İbn Kudame, el-Muğni, 1/38)

Şafii âlimlerinin bu konudaki yorumları farklı olmakla beraber, ağzının akıntısı / salyası temiz olan hayvanların tüyleri de temizdir. (bk. el-Mecmu, 1/231-234; 2/258-259)

Fakat genel olarak Şafii âlimlerine göre kedinin kıllarının, tüylerinin necis olduğu ifade edilmektedir.

Doğrusu, çok az bir kısım cümlelerin dışında, bu konuda onlarca kaynağa bakmamıza rağmen tatmin edici bir şekilde bu bilgiye rastlayamadık.

Kedinin artığı, salyası temiz olduğunda da Şafiiler diğer mezheplerle aynı düşünüyorlar. (bk. Sübülü’s-selam, 1/33)

İbn Kudame’nin dediği gibi, bir hayvanın salyasının temiz veya necis olduğuna dair hüküm, o hayvanın cildi, kılı, teri, gözyaşı için de geçerlidir. (bk. İbn Kudame, el-Muğni, 1/39)