Kedinin gözü kör olunca gidip ot bulup iyileşir mi?

Soru Detayı

- Kedinin gözü kör olunca gidip ot bulup iyileştiği söyleniyor. Bu doğru mu, kaynağı nedir?
- Eğer doğru ise, insanlarda niye bu ilham yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“İnsanlarda niye bu ilham yok?” sorusu doğru değildir. Çünkü bu ilham insanlarda da vardır.

Nitekim çok eskiden beri modern tıbbın revaçta olmadığı dönemlerde de otlar vasıtasıyla tedavi yapılmıştır. Elbette bu tedavi şekli bir ilham eseridir, bir sevk-i kaderidir.

Bununla beraber, bal arısının ilhamı, ipek böceğinin ilhamı gibi daha pek çok ilham türü hayvanlarda daha güçlü olabilir.

Konumuzu aydınlatan Bediüzzaman Hazretlerinin şu aşağıdaki ifadelerine bakmakta yarar vardır:

“Rüya-yı sadıka, hiss-i kabl-el vukuun fazla inkişafıdır. Hiss-i kabl-el vuku ise, herkeste cüz'î-küllî vardır. Hatta hayvanlarda dahi vardır. Hatta bir zaman ben, bu hiss-i kabl-el vukuu, zahirî ve bâtınî meşhur duygulara ilâve olarak, insanda ve hayvanda 'saika' ve 'şaika' namıyla aynı 'sâmia' ve 'bâsıra' gibi iki hiss-i âheri ilmen bulmuştum."

"Ehl-i dalalet ve ehl-i felsefe, o gayr-ı meşhur hislere; -hata ederek- ahmakçasına 'sevk-i tabiî' diyorlar. Hâşâ sevk-i tabiî değil, belki bir nevi ilham-ı fıtrî olarak insan ve hayvanı kader-i İlahî sevkediyor. Mesela: Kedi gibi bazı hayvan; gözü kör olduğu vakit, o sevk-i kaderî ile gider, gözüne ilâç olan bir otu bulur, gözüne sürer, iyi olur.” (Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, s. 348)